Vi välkomnar alla företagare - Bli utställare och öka dina affärsmöjligheter, marknadsför ditt företag, knyt nya kontakter med företagare och kommunens företrädare samt bjud nuvarande och blivande kunder på en trevlig och givande upplevelse!

Lyckas med dina affärer är ett ständigt tema för mässan som ger många tillfällen till ny spännande business.


Mässan i Mörby Centrum förenar Handelsplats, Näringsliv och Utveckling på samma plats.

Partner Images Partner

Anmälan

Obligatoriskt
Bekräftade utställare anmäler sig på plats i Mörby Centrum kl 08:00 på plan 4 i Mörby centrum,
se vidare information i utsänd Utställarbekräftelse.

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida

 

Program

Plats: Mörby centrum, Golfvägen 8, Fri entré

10:00 Mässan öppnar

10:05 Mässansarrangörer hälsar välkommen

10:15 Information från våra partners

11:00 Mässan invigs av Olle Reichenberg, Kommunstyrelsens ordförande

11:20 Presentation av tävling för bästa utställare

17:00 Bästa utställare Prisutdelning

After Work - Mingel med tilltugg i mässområdet

18:00 Mässan avslutas

19:00 Butikerna stänger

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida

Fakta om Mässan

Mässans syfte är att ge företagare möjlighet att träffa företagare och att marknadsföra sig och att ge entreprenörer under utbildning möjlighet att träffa företagare. Det är just mötet mellan människor som är själva förutsättningen för utveckling och inspiration. Vi är övertygade om att detta är en sanning både i det privata livet och i affärsvärlden.
Det spontana mötet - chansen att träffas, lära känna varandra och umgås - är därför den ena grundförutsättningen för Mässan. Den andra är den lokala anknytningen. Ju mer företagare i Danderyd lär känna varandra, desto mer nytta kan de ha av varandra.

Företagsmässan Världsklass Danderyd arrangeras av Företagarna Danderyd, Danderyds kommun och Danderyds-avdelningen av Stockholms Handelskammare.

Mässan har fått sitt namn av att Stockholmsregionen och Danderyd är en del av en globaliserad ekonomi. Vi står inför fantastiska möjligheter och snabba utmaningar. På andra sidan Östersjön vilar man inte på lagrarna.

Vi konkurrerar inte längre med Örebro eller Karlstad. Stockholm konkurrerar numera med hela världen. Bara den som är bäst kommer att bli riktigt framgångsrik, sade Stockholms landshövding Per Unckel den 6 januari 2007 när han tillträtt. För att skapa ett ännu bättre klimat för företagande arbetar Danderyds kommun efter ett
Näringslivsprogram som genom dialog med näringslivets aktörer skall stimulera näringslivet.

Mässan började på Djursholms slott 2006. När paradvåningen blev för liten flyttade den till Danderydshallen 2009. 2011 arrangeras den i Mörby centrum, ett helt nytt grepp.

Mässan 2016
• Centralt i kommunen - Mörby centrum
• Förenar Handelsplats, Näringsliv och Utveckling
• Spännande nya möjligheter för Utställare och Medverkande i 2015
• Tema; Hur man lyckas med affärer
• Mässan marknadsförs på TV skärmarna och entréerna i Mörby Centrum
- Se filmen om programmet
- Se filmen om silver partner

- Se filmen om guld partners

Välkommen tillbaka

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida

Mässans arrangör

Skandinavien, Sverige och Stockholm befinner sig i frontlinjen i övergången till en ekonomi där människor är kreativa och där kreativiteten får utrymme. I Stockholmsregionen har vi kunskaperna, kompetensen, infrastrukturen, företagsamheten och den
vilja till förändring som krävs.

Danderyd, vår kommun, har den miljö och erkänt goda utbildning som krävs för dagens och morgondagens entreprenörer som får företag att växa och bli fler.

Företagsmässan Världsklass Danderyd är sedan 2006 ett samprojekt mellan tre drivande intressenter i Danderyds växande näringsliv.


Företagarna DanderydFöretagarna Danderyd,
lokalförening till riksorganisationen Företagarna, är nu inne på sitt 23 verksamhetsår. Vi vill gärna bli fler medlemmar. Gå in på www.foretagarna.se/Danderyd
eller kontakta Per Molin, medlemsansvarig per.molin@brinken.se


Danderyds KommunDanderyds Kommun

Med sitt fokus på att vara en företagarvänlig kommun har Danderyd närmare 3000 företag. Vill du veta mer gå in på www.danderyd.se eller kontakta Jan-Erik Alenbrand, Kommunikationschef jan-erik.alenbrand@danderyd.se

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida


Guldpartner

2016 års guld partners

Guldpartner Bransch Kontaktperson
BDO Mälardalen
www.bdo.se
Revision Thomas Jerndal, thomas.jerndal@bdo.se
Englesson & Co Möbelbutiken
www.englesson.se
Möbler Camilla Englesson, camilla@englesson.com
Skandia Fastigheter, Mörby C
www.skandiafastigheter.se
Affärscentrum Håkan Larsson, hakan.larsson@skandiafastigheter.se


 

 

 

Informationen kommer att ligga kvar till nästa mässa och fungera som en sökmotor marknadsföring av de som medverkat i minst 12 månader.

Vi framför ett varmt tack till våra partner som gör det möjligt att genomföra mässan

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida

 


Arrangörer

2016 års Arrangörer

Arrangörer Bransch Kontaktperson
Danderyds Kommun
www.danderyd.se
Kommun Jan-Erik Alenbrand, jan-erik.alenbrand@danderyd.se
Företagarna Danderyd FRD
www.foretagarna.se/danderyd
Organisation Peter Markborn, peter@markborn.com, Per Molin, per.molin@brinken.se

 

Informationen kommer att ligga kvar till nästa mässa och fungera som en sökmotor marknadsföring av de som medverkat i minst 12 månader.

Vi framför ett varmt tack till våra partner som gör det möjligt att genomföra mässan

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida


Utställare 2016

Utställare Bransch Kontaktperson
Danderyds församling   Christina Högberg christina.hogberg@svenskakyrkan.se
Femtiofemplus Danderyd/ Täby   Tomas Walberg tomas.walberg@femtiofem.se
Nordic Mobile Service   Joakim Hsia joakim@ifon.se
Itrim   Terese Roupé terese.roupe@itrim.se
Danderyds Krog AB   Fredrik Lindstedt fredrik@ostergards.se
Energi- och klimatrådgivning i Danderyds kommun   Ruth Meyer ruth.meyer@danderyd.se
Spisdoktorn Brasvärme Sthlm   Lena Styfberg info@spisdoktorn.com
Täby Danderyd NYföretagarcentrum   Jörgen Ström jorgen.strom@nyforetagarcentrum.se
Hela Sveriges Assistans AB   Bengt Gustavsson bengt@hsaab.se
BNI Sthlm   Micael Hörberg micael.horberg@bni.nu
Complete Solutions   Stefan Rapp stefan.rapp@cscs.se
Harmonicentrum   Stefan Rapp stefan@harmonicentrum.se
Fastighetsbyrån Danderyd, (Swedbank)   Magdalena Örtegren magdalena.ortegren@fastighetsbyran.se
Opus Norden AB   Ragna Fagelund ragna.fagelund@opusnorden.com
Danderyds Gymnasium   Elina Ekblom elina.ekblom@dagy.danderyd.se
Per Ståbi Reklam @ Art   Per Ståbi per.stabi@telia.com
BNI Teamet Cedergrenska Tornet, BYGG och FASTIGHET /Fria Företagare i Samverkan

Hållbar Energi
Arkiflora Tädgård & Designesign
Installationskompaniet
Spisdoktorn Brasvärme i Sthlm
Vira Arkitekter HB
Advocotox AB
Melody Flowers
Magnusson Mäkleri AB
KS Fotograf

  Ingemar Fredriksson ingemar@hallbarenergi.se
Anna Lena Haraldsson anna-lena@arkiflora.se
Gunnar Engström gunnar.engstrom@instkomp.se
Lena Styfberg info@spisdoktorn.com
Lena Sjöström Larsson lena@viraarktekter.se
Cecilia Clemedson cecilia.clemedson@advocotox.se
Viktoria Falén info@melodyflowers.se
Anne-Lee Horwit anne-lee@magnussonmakleri.se
Katarina Schippmann karina@schippmann.tv
LIONS CLUB DANDERYD   Hans Köpniwsky hans@kopniwsky.com
Föreningen Danderyds Konsthall   Ana Gaines ana@gaines.se
Funky Soda UF/Marina Läroverket   Alma Nordner alma.nordner@elev-ml.se
Clampster UF/Marina Läroverket   Tova Malmström tovamalm@hotmail.com
IvC till er tjänst   Ingrid von Celsing ivc@tillertjanst.se
Danderyds Gästeri AB   Eva Sitanen eva@danderydsgasteri.se
Fresh4Fitness UF Marina Läroverket Danderyd   Tilda Thingvall tilda.thingvall@gmail.com
Skandia Bank & Försäkring   Fredric Afram fredric.afram@skandia.se
Englesson & Company Möbelbutiken   Camilla Englesson camilla@englesson.com
SUEDE CONSULTING GROUP AB   Mohsen Saidi mohsen.saidi@suedeconsulting.se
Rotary Djursholm och Danderyd   Mats Peres mats.peres@separtners.se
Fårö Contemplativa AB   Marie Lundberg ellikas@live.se
Rospiggens Begravningsbyrå   Madeleine Ljungfeldt info@rospiggensbegravning.se
Triangelresor   Yvonne Gyllensvärd yvonne@triangelresor.se
Ekonett AB Korttidshemmet Rosenklubben   Annette Olausson annette.olausson@ekonett.se
BEST WESTERN Hotel Danderyd   Lars Malmquist lars@hoteldanderyd.se
Office Depot   Moa Nolinder moa.nolinder@officedepot.com
Täby Danderyd Magasin   Patrik Wersäll patrik.wersall@newsfactory.se
Grannsamverkansbilen i Danderyd   Annette Lindell annette.lindell@danderyd.se
JSL FASHION   Jenny Lepp jenny.lepp@jsl-fashion.se
Konstnärerna från Danderyd   Ana Gaines ana@gaines.se
Kaptenens Karameller UF   Zackarias Billinghurst Zacke0987@gmail.com
Galleri Baginski AB (Baginski & Partner)   Konrad Baginski info@baginski.se
Folktandvården Mörby   Jenny Stensell jenny.stensell@ftv.sll.se
Stockholm Zonta Club IV Norr   Christina Frid christina.frid@gmail.com
IForm Danderyd   Emely Johnsson info@i-formdanderyd.se
BDO Mälardalen AB / Guldsponsor   Thomas Jerndal thomas.jerndal@bdo.se
Spelmän Utan Gränser   Lennart Lyng lennart@lynga.se
En utsträckt hand Täby och Danderyd   Mårten Thorslund Hej@enutstrackthand.se
MåBra Hälsa AB   Charlotte Wall Kornfeld mabarlotta@icloud.com
Capital C AB/ Cedergrenska Tornet   Johan Påhlsson info@ccevent.se
Polisen i samverkan med Danderyds kommun   Mats Hessler mats.hessler@polisen.se
Aquadesign International AB   Jan-Erik Lindblom janerik@aquadesign.se



Utställare 2015

Utställare Bransch Kontaktperson
Astrids Knäcke,
www.astridsknäcke.se;
Livsmedel Charlotta Malm, lotta.malm.eliasson@gmail.com 14 
A Cup Of Life,
www.acupoflife.se;
Muggar till välgörenhet Klara Zellman,
acupoflife@gmail.com
BNI Cedergrenska Tornet, Danderyd
www.bni.nu;
Affärskontakter på rekommendation Johan Påh̊lsson
påhlssonjohan@gmail.com
Cedergrenska Tornet
www.cedergrenska.se;
Restaurang & Konferens Johan Påhlsson
info@cedergrenska.se
CordSaver
www.facebook.com/corsaveruf;
Skydd för mobilsladden Sofia Fluxius Flodin
cordsaveruf@gmail.com
Dalaport
www.dalaport.se;
Garageportar till villor och flerbilsgarage Johan Boström
johan@dalaport.se
Danderyds församling
www.danderydsförsamling.se
Kyrklig organisation Christina Högberg
christina.hogberg@svenskakyrkan.se
Danderyds Kommun
www.danderyd.se;
Matåtervinng Josefine Poucher
josefine.poucher@danderyd.se
Danderyds kommun, KLK
www.danderyds.se;
Dialog -E-18 tunnelförläggning David Grind
david.grind@danderyd.se
Danderyds kommun, Tekniska kontoret
www.danderyds.se;/Bygga-bo-milj/Energi/Energiplan
Energi- och klimatrådgivning till invånare, företag och föreningar Ruth Meyer
ruth.meyer@danderyd.se
Danderyds kommun, UKK /kultur www.danderyd.se; Kulturbienal Kerstin Hassner
kerstin.hassner@danderyd.se
Djursholm Tränings Center
www.dtc.se;
Friskvård Daryl Sepp
daryl@tdc.se
Drawing Room inredning och ljus
www.drawingroom.se;
Inredning och ljus Susanne Wiklund
susanne@drawingroom.se
Europeiska Motor AB
www.europeiskamotor.se;
Bilar Anders Holmqvist
anders.holmqvist@europeiskamotor.se
Fastighetsbyrån - Swedbank
www.fastighetsbyran.se;
Fastighetsmäklare+bank Magdalena Örtegren
magdalena.ortegren@fastighetsbyran.se
Femtiofemplus AB - Danderyd/ Täby
www.femtiofem.se;
Hushållsnära tjänster till privathushåll & företag Tomas Walberg
tomas.walberg@femtiofem.se
Fönstermäklaren
www.fonstermaklaren.se;
Totalentreprenör inom fönster Lars Grähs
tony@fonstermaklaren.se
GAS-förlag
www.danderydflerasidor.se
Förlag Anna Hild
anna.hild@telia.com
Grannsamverkansbilen, Danderyds kommun
www.danderyd.se/tryggidanderyd;
Trygg i Danderyd Stina Karlsson
stina.karlsson@danderyd.se
Itrim Mörby
www.itrim.se/morby;
Mat träning & motivation Terese Roupé
terese.roupe@itrim.se
IvC till er tjänst
www.tillertjanst.se;
Hushållsnära tjänster Ingrid von Celsing
ivc@tillertjanst.se
Janina Pet Store AB
www.lauraphilon.com;
Djurfoder och produkter Amanda Eriksson
info@lauraphilon.com
Kropp Balans Själ
www.kroppochbalans.se;
Hälsoprodukter Annci Skoglund
annciskoglund@gmail.com
Lime & Lemon
www.limeandlemon.se;
Den Alkoholfria drinkboken Ingrid Söderberg
ingr.sode-2015@vrg
Lingonlådan
https://www.facebook.com/pages/Lingonlådan-UF/890814737596751
Hälsa/medicin/ Läkemedel Niklas Mahne
nilkas.mahne@hotmail.com
LIONS CLUB DANDERYD
www.danderyd.lions.se;
Välgörenhet Hans Köpniwsky
hans@kopniwsky.com
Magnusson Mäkleri Danderyd AB
www.magnussonmakleri.se;
Fastighetsmäklare Anne-Lee Horwitz
anne-lee@magnussonmakleri.se
MAYI
www.Mayi.se;
Stilren vattenflaska Välgörenhet Frida Lindén
mayiwateruf@gmail.com
Memira
www.memira.se;
Ögonklinik Eleni Rudman
taby@memira.se
Mera Mål AB
www.meramal.se;
Föreläsningar ledarskapsutbildningar Ola Wallström
ola.wallstrom@meramal.se
MåBra XerSize & Care
www.mabrahalsa.se;
Vård och hälsa Charlotte Wall Kornfeld
mabaralotta@icloud.com
NOTEicing Kids
noteicingkids.com;
Armband för välgörenhet Serena Winkle
serena@winkle.com
Opus Norden AB
www.opusnorden.com;
Event Konserter och Utbildning Ragna Fagelund
ragna.fagelund@opusnorden.com
Per Ståbi Reklam @ Art
www.perstabi.se;
Konst och Reklam Per Ståbi
per.stabi@telia.com
Piece of Cake Sthlm
www.facebook.com / Piece Of CakeUF;
Bakmix utan halvfabrikat Jacqueline Karlgren
of.cake.piece@gmail,com
QuickBreak
www.facebook.com/quickbreakuf
Frukost i farten Linda Åberg
lind_aberg@hotmail.com
Referral Institute Nordic AB
www.referralinstitute.se;
Professionell nätverksmarknadsföring Stefan Molander
stefanm@referralinstitute.se
REVIVE
www.reviveuf.com;
Portabel laddare för smartphones Ebba Ardbo
ebba.ardb-2015@vrg.se
Rotary Djursholm
www.facebook.com/ rotary Djursholm;
Ideell organisation Agneta Nilsson
agneta.nilsson@newfuture.se
Rädda Barnen Danderyd
www.raddabarnen.se/danderyd;
Ideell organisation Elisabeth Markborn
elisabeth@markborn.com
Senior.se / Mediabrokers Nordic AB
www.senior.se;
Webbsida och tidskrift för 55+ Fredrik Gustavsson
fredrik@senior.se
Smile for smile
www.smileforsmileuf.wix.com/sfsuf;
Läppserat för välgörenhet Vanessa von Feilitzen
vane.feil-2015@vrg.se
Spelmän Utan Gränser
Ideell organisation Lennart Lyngå
lennert@lyngå.se
Spisdoktorn
www.spisdoktorn.com;
Eldstäder Lena Styfberg
info@spisdoktorn.se
SweKaz Consulting
www.swekazconsulting.com;
Företagsrådgivning för affärer med Kazakstan Sanna Tachmetova
sanna@swekazconsulting.com
The Breakfast Club
www.facebook.com/thebreakfastclubuf;
Receptbok för varierad frukost Sofia Lundin
thebreakfastclubuf@gmail.com
The Cleaning Duke
www.thecleaningduke.wix.com/thecleaningduke;
Rengöringskit till Datorn Sigrid Jonsson
sigr.jons-2015@vrg.se
Triangelresor Ab
www.triangelresor.se;
Resebyrå Yvonne Gyllensvärd
yvonne@triangelresor.se
Täby Danderyd Magasin
www.magasindanderyd.se;
Tidskrift Patrik W Wersäll
patrik.wersall@newsfactory.se
Täby Danderyd Nyföretagarcentrum
www.nyforetagarcentrum.se/tabydanderyd;
Rådgivning Jörgen Ström
jorgen.strom@nyforetagarcentrum.se
Walkin' Coffee
www.facebook.com/pages/Walkin- Coffee-UF/1492149117713940;
Kaffe i portionspåsar Amanda Torres
amandi97@hotmail.com
Viktor Rydberg Delikatessknäcke
www.facebook.com/viktorRyddel;
Hembakat Delikatessknäckebröd till privatpersoner Carl Lundin
carl.lund-2015@vrg.se
Villa Pauli
www.villapauli.com;
Hotell,Restaurang & Konferens Stina Håkansson
stina@villapauli.com
Yxtaholms Slott
www.yxtaholmsslott.se;
Hotell,Restaurang & Konferens Jessica Palm
jessica@yxtaholmsslott.se
Östergårds Mat Fest & Möten
www.ostergards.se;
Restaurang & Konferens Fredrik Lundstedt
fredrik@ostergards.se


Informationen kommer att ligga kvar till nästa mässa och fungera som en sökmotor markandsföring av de som medverkat i minst 12 månader.

Vi framför ett varmt tack till våra utställare och guld- och silverpartner som gör det möjligt att genomföra mässan

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida

Välkommen som Guldpartner.

Som guldpartner bidrar du med ett starkt engagemang för ett så
bra företagsklimat som möjligt i Danderyd och med ekonomiskt sponsorskap som gör mässan möjlig.

Dra nytta av detta erbjudande att profilera ditt företag, knyta nya affärskontakter med företagare och kommunens företrädare samt bjuda
nuvarande och tilltänkta kunder på en givande upplevelse!

Mässa i Mörby centrum förenar Handelsplats, Näringsliv och Utveckling
på en ny plats.

Läs mer om vad som ingår i Guldpartner erbjudandet

Anmäl dig här! (Länk till anmälningformulär)

Välkommen som Guldpartner!

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida

Välkommen som Silverpartner.

Som Partner bidrar du med ett starkt engagemang för ett så bra företagsklimat som möjligt i Danderyd och med ekonomiskt sponsorskap som gör mässan möjlig.

Dra nytta av detta erbjudande att profilera ditt företag, knyta nya affärskontakter med företagare och kommunens företrädare samt bjuda nuvarande och tilltänkta kunder på en givande upplevelse!

Mässa i Mörby centrum förenar Handelsplats, Näringsliv och Utveckling på en ny plats.

Läs mer om vad som ingår i Silverpartner erbjudandet

Anmäl dig här! (Länk till anmälningformulär)

Välkommen som Silverpartner!

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida

Välkommen som Utställare.

Dra nytta av detta erbjudande att profilera ditt företag, knyta nya affärskontakter med företagare och kommunens företrädare samt bjuda nuvarande och tilltänkta kunder på en givande upplevelse!

Mässa i Mörby centrum förenar Handelsplats, Näringsliv och
Utveckling på en ny plats. Här kan vi kraftsamla tillsammans. Det kommer
att bli en utmaning för alla.

Läs mer om vad som ingår i Utställar erbjudandet

Anmäl dig här! (Länk till anmälningformulär)

Välkommen som Utställare!

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida


Historik2011 Företagsmässa

2015 års Mässa - Länk till 2015 års mässweb

2014 års Mässa - Länk till 2014 års mässweb

2013 års Mässa - Länk till 2013 års mässweb

2012 års Mässa - Länk till 2012 års mässweb

2011 års Mässa - Se PDF med bilder från 2011

Länk till 2011 års mässweb

 

 

 

 


 

 

2009 Företagsmässa2009 års Mässa

Se PDF med bilder från 2009

 

 

 

 

 

 

 


 

 

2010

 

Bilder 2010 - Länk till web för 2010 års mässa;

Länk till collage för 2006, 2007 o 2008 års mässa;

 

 

 

 

 

 

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida

Kontakt

Företagsmässan Världsklass Danderyd
c/o Företagarna Danderyd,
Box 24,
182 05 Djursholm

Projektledare
Peter Markborn (PMAC AB) och Per Molin (Brinken Management AB), Bägge representerar Företagarna Danderyd
peter@markborn.com, Mobile: +46-70-4534619 och per.molin@brinken.se Mobil: 070-567 39 95

Företagarna Danderyd
Målfrid Karlgren, Danderyds Adm- och Bokföringsservice AB
mk@dabab.se
08-755 75 39

Danderyds kommun
Jan-Erik Alenbrand, Kommunikationschef
jan-erik.alenbrand@danderyd.se
08-568 910 20

Handelskammaren Danderyd
Katarina Ribbing Lindgren, kontorschef SEB Danderyd
katarina.ribbing-lindgren@seb.se
08-639 53 17 070-239 33 04

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida