Vi välkomnar alla företagare - Bli utställare och öka dina affärsmöjligheter, marknadsför ditt företag, knyt nya kontakter med företagare och kommunens företrädare samt bjud nuvarande och blivande kunder på en trevlig och givande upplevelse!

Nätverka med resultat är temat för mässan som ger många tillfällen att utöka ditt nätverk. Separat programpunkt under dagen med inspiration hur du får ut ett värde av ditt nätverkande.

Mässan i Mörby Centrum förenar Handelsplats, Näringsliv och Utveckling på samma plats.

 

Företagsmässa Värdsklass Danderyd Partner

 

 

 

 

 

Anmälan


Obligatoriskt
Bekräftade utställare anmäler sig på plats i Mörby Centrum kl 08:00 torsdagen den 10 april på plan 4 i Mörby centrum, se vidare information i utsänd Utställarbekräftels.

 

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

Program

Plats: Mörby centrum, Golfvägen 8, Fri entré
Tid: torsdag 10 april
10:00 Mässan öppnar
10:05 Mässansarrangörer hälsar välkommen
10:15 Information från våra partners
11:00 Mässan invigs av Olle Reichenberg Kommunstyrelsens ordförande
Bakgrundsmusik, Opus Norden, Irina Mogilevsky
11.30 Presentation av utställare
12:00 Inspirationsseminarium.
Sociala Media: Affärsutveckling och sociala medier hör ihop.
Christer Edman, Creman Innovation inspirerar.
12:30 Presentation av utställare
Bakgrundsmusik
13:30 Energi och klimatrådgivning, Ruth Meyer – Danderyds kommun
14:00 Presentation av utställare
Bakgrundsmusik
15:00 Sofia Sjöstrand sjunger och spelar.
15:30 Futuraskolan, Elevverket Marina Läroverket, Unga Företagare - Presentationer
16:00 Sofia Sjöstrand Sjunger och spelar
17:00 Bästa utställare Prisutdelning
18:00 Mässan avslutas
19:00 Butikerna stänger

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida

 

 

 

 

Fakta om Mässan

Mässans syfte är att ge företagare möjlighet att träffa företagare och att marknadsföra sig och att ge entreprenörer under utbildning möjlighet att träffa företagare. Det är just mötet mellan människor som är själva förutsättningen för utveckling och inspiration. Vi är övertygade om att detta är en sanning både i det privata livet och i affärsvärlden.
Det spontana mötet - chansen att träffas, lära känna varandra och umgås - är därför den ena grundförutsättningen för Mässan. Den andra är den lokala anknytningen. Ju mer företagare i Danderyd lär känna varandra, desto mer nytta kan de ha av varandra.

Företagsmässan Världsklass Danderyd arrangeras av Företagarna Danderyd, Danderyds kommun och Danderyds-avdelningen av Stockholms Handelskammare.

Mässan har fått sitt namn av att Stockholmsregionen och Danderyd är en del av en globaliserad ekonomi. Vi står inför fantastiska möjligheter och snabba utmaningar. På andra sidan Östersjön vilar man inte på lagrarna.

Vi konkurrerar inte längre med Örebro eller Karlstad. Stockholm konkurrerar numera med hela världen. Bara den som är bäst kommer att bli riktigt framgångsrik, sade Stockholms landshövding Per Unckel den 6 januari 2007 när han tillträtt. För att skapa ett ännu bättre klimat för företagande arbetar Danderyds kommun efter ett
Näringslivsprogram som genom dialog med näringslivets aktörer skall stimulera näringslivet.

Mässan började på Djursholms slott 2006. När paradvåningen blev för liten flyttade den till Danderydshallen 2009. 2011 arrangeras den i Mörby centrum, ett helt nytt grepp.

Mässan 2014
• Centralt i kommunen - Mörby centrum
• Förenar Handelsplats, Näringsliv och Utveckling
• Spännande nya möjligheter för Utställare och Medverkande i 2014
• Tema Nätverka med resultat
• Mässan marknadsförs på TV skärmarna och enréerna i Mörby Centrum

Välkommen tillbaka

 

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida

 

 

 

 

Mässans arrangör

Skandinavien, Sverige och Stockholm befinner sig i frontlinjen i övergången till en ekonomi där människor är kreativa och där kreativiteten får utrymme. I Stockholmsregionen har vi kunskaperna, kompetensen, infrastrukturen, företagsamheten och den
vilja till förändring som krävs.

Danderyd, vår kommun, har den miljö och erkänt goda utbildning som krävs för dagens och morgondagens entreprenörer som får företag att växa och bli fler.

Företagsmässan Världsklass Danderyd är sedan 2006 ett samprojekt mellan tre drivande intressenter i Danderyds växande näringsliv.


Företagarna DanderydFöretagarna Danderyd,
lokalförening till riksorganisationen Företagarna, är nu inne på sitt 23 verksamhetsår. Vi vill gärna bli fler medlemmar. Gå in på www.foretagarna.se/Danderyd
eller kontakta Per Molin, medlemsansvarig per.molin@brinken.se


Danderyds KommunDanderyds Kommun

Med sitt fokus på att vara en företagarvänlig kommun har Danderyd närmare 3000 företag. Vill du veta mer gå in på www.danderyd.se eller kontakta Jan-Erik Alenbrand, Kommunikationschef jan-erik.alenbrand@danderyd.se


StockholmshandelskammareDanderyds-avdelningen av Stockholms Handelskammare

arbetar för ett ännu bättre näringsklimat och fler medlemmar.
Vill du veta mer gå in på http://www.chamber.se/
eller kontakta Tomas Rittsel tomas.rittsel@chamber.se

 

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida

 

 

 

Guldpartner

2014 års guld partner

Guldpartner Bransch Kontaktperson
Englesson & Co
www.englesson.se
Möbler Camilla Englesson, camilla@englesson.com
Diligentia Mörby C
www.diligentia.se
Fastighetsbolag Björn Åsander, bjorn.asander@diligentia.se


 

 

 

 

 

Informationen kommer att ligga kvar till nästa mässa och fungera som en sökmotor markandsföring av de som medverkat i minst 12 månader.

Vi framför ett varmt tack till våra partner som gör det möjligt att genomföra mässan

 

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida

 

 

 

 

Silverpartner

2014 års silver partner

Guldpartner Bransch Kontaktperson
SEB
www.seb.se
Bank Katarina Ribbing-Lindgren, katarina.ribbing-lindgren@seb.se
Swedbank
www.swedbank.se 
Bank Carl Fogelfors, carl.fogelfors@swedbank.se 
Nordea
www.nordea.se
Bank Robert Arehall, robert.arehall@nordea.se
BDO
www.bdo.se;
Revison, Rådgivning Carin Ekstrand, carin.ekstrand@bdo.se

 

Informationen kommer att ligga kvar till nästa mässa och fungera som en sökmotor markandsföring av de som medverkat i minst 12 månader.

Vi framför ett varmt tack till våra partner som gör det möjligt att genomföra mässan

 

 

 

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida

 

 

 

 

 

 

 

Utställare

Här kommer namnen på 2014 års utställare att publiceras.

Utställare Bransch Kontaktperson
Aktiv Hälsoservice,
www.aktivhalsoservice.se;
Hälsa Friskvård Allan Levin, allan.levin@aktivhalsoservice.se
Anatomical Naprapati & idrottsrehab DT AB, www.anatomical.se; Hälso & sjukvård & friskvård Anna Lundeberg,
a.lundeberg@home.se
Armfelt&Armfelt
www.davida.se;
Cashmerekläder Elisabeth Armfelt
elisabeth.armfelt@live.se
Aroha AB
www.aroha.se;
hälsokost Laura Lei Leitner-Eriksson
lauralei@aroha.se
BE U UF
www.beu.hemsida24.se;
UF Marina Läroverket Melissa Pervan
melissapervan@gmail.com
BNI Cedergrenska Tornet, Danderyd
www.bni.nu;
Affärsnätverk Per Molin
per.molin@bni.nu
Bra Hörsel
www.barhorsel.se;
Hörselmottagning Elisabeth Sjöberg
elisabeth.sjoberg@brahorsel.se
Checkwatt AB/ EnergyInBalance.com
www.energyinbalance.com;
IT stödd energieffektivisering Sten Ahlin
sten.ahlin@cnet.se
Complete Solutions Sweden AB
www.cscs.se;
IT och event Stefan Rapp
stefan.rapp@cscs.se
Creman Innovation
www.creman.se;
Sociala Media/ Programpunkt 12.00 Christer Edman
info@creman.se
Danderyds församling
www.svenskakyrkan/danderyd.se
Trossamfund Rut Niska Säfström
rut.niska.safstrom@svenskakyrkan.se
Danderyds Kommun Fribergaskolan www.friberga.se; Skola Gunnar Rydvik
gunnar.rydvik@danderyds.se
Danderyds kommun, Kultur & Fritid
www.danderyds.se;
Kultur, kommun Jonas Thorell
jonas.thorell@danderyd.se
Danderyds kommun, Tekniska kontoret
www.danderyds.se;/Bygga-bo-milj/Energi/Energiplan
Energi- och klimatrådgivning till invånare, företag och föreningar Ruth Meyer
ruth.meyer@danderyd.se
Danderyds Kommun/ Mörbyskolan, www.morbyskolan.se; Skola Harri Koski
harri.koski@danderyd.se
Danderyds Tygelit
www.tygelit.se;
Inredning Karin Pettersson
info@tygelit.se
Destination:WorldWide UF
www.destinationworldwide.se;
UF Marina Läroverket Agnes Claeson
agnes.mimmi@hotmail.com
Din Syn Mörby Optik
www.dinsyn.se;
Optiker Gert Rönnlund
morbyoptik@dinsyn.se
DJURSHOLMS ROTARY
www.rotary.se/djursholm;
Affärsnätverk Owe Svantegård
djursholm@rotary.se
D-lighted
www.facebook.com/D-lighted;
UF Marina Läroverket Lotta Klingberg
lotta.klingberg96@gmail.com
Domestic Affair AB
www.domesticaffair.se;
Städ Evelyn von der Burg
evelyn@domesticaffair.se
FOODTWIST, Wedmore Partners AB
www.foodtwist.se;
Livsmedel, delikatesser Kerstin Levin
kerstin.levin@wedmore.se
Forever Living Products / First Aloe Vera KB
www.myaloevera.se/first;
Hälsa Meg Thimmig
meg@first-aloe-vera.se
Friskt Nätverkande
www.frisktnatverkande.se;
Hälsa Kerstin Nilsson
kerstin@frisktnatverkande.se
Föreningen Blomsterfonden
www.blomsterfonden.se;
Seniorboende och vård- och omsorg Christel Jansson
christel.jansson@blomsterfonden.se
Företagarna Sverige Service AB
www.foretagarna.se/danderyd;
Organisation Marko Rönnholmen
marko.ronnholmen@foretagarna.se
Företagarna Sverige Service AB
www.foretagarna.se/danderyd;
Organisation Helena Fond
helena.fond@foretagarna.se
GAS-förlag
www.danderydflerasidor.se
Förlag Anna Hild
anna.hild@telia.com
Green Garden Home/ By Roppen AB
www.greengardenhome.se;
Trädgårdsmöbelbutik med inredningsdetaljer Ann-Mari Hakala
amh@greengardenhome.se
Hideaway Fitness
www.hideawayfitness.se;
Träning och hälsa Anita Carlman
carlman.anita@gmail.com
Hotell Danderyds Gästeri
www.danderydsgasteri.se;
Hotell Eva Siltanen
info@danderydsgasteri.se
Hållbar Energi
www.hallbarenergi.se;
Energibesparing Ingemar Fredriksson
ingemar@hallbarenergi.se
iGoMoon AB
www.igimoon.com;
Webbyrå Robert Nyberg
robert.nyberg@igomoon.com
iLash Sweden
www.ilash.se;
Specialister på fransförlängning och utbildning till fransstylist Elin Sunnert
info@ilash.se
Inre Styrka AB
www.inrestyrka.se;
Utbildning Birgitta Sjöstrand
Birgitta@inrestyrka.se
Itrim Mörby
www.itrim.se/morby;
Viktminskning/hälsa Terese Roupé
terese.roupe@itrim.se
IvC till er tjänst
www.tillertjanst.se;
Omsorg, tjänsteföretag Ingrid von Celsing
ivc@tillertjanst.se
J.s Place AB
www.jsplace.se;
Träning Hälsa Jenny Ström
jenny@jsplace.se
Janina Pet Store AB
www.lauraphilon.com;
Detaljhandel, webshopp Amanda Eriksson
info@lauraphilon.com
Kropp Balans Själ
www.cellstatus.teamasea.com;
Hälsa Annci Skoglund
annciskoglund@gmail.com
Lions Club Danderyd
www.danderyd.lions.se;
Välgörenhet Hans Köpniwsky
hans@kopniwsky.com
Min far och jag
www.minfarochjag.se;
Frisörsalong Joanna Wase
joanna@minfarochjag.se
MåBra XerSize & Care
www.mabrahalsa.se;
Vård och Hälsa Charlotte Wall Kornfeld
Charlottewall@telia.com
Olivia Rehabilitering
www.oliviarehabilitering.se;
Vård Omsorg Petter Fielding
petter@oliviarehabilitering.se
Open World Cafe - OW Cafe och Lanthandel AB
www.facebook.com/Openworldcafe;
Ekologiskt Lunchcafe, Raw Food, catering, möten, fest och kurser. Ingela Carlberg
openworldcafe.info@gmail.com
Quick Office Danderyd
www.quickoffice.se;
Kontorshotell och Konferenslokaler Niklas Lénart
niklas@quickoffice.se
Rädda Barnen Danderyd
www.raddabarnen.se/danderyd;
Ideel organisation Elisabeth Markborn
elisabeth@markborn.com
Scandic Täby
www.scandichotels.com/taby;
Hotell och Restaurang AnnSofie Lanner
annsofie.lanner@scandichotels.com
Sealing For Saving UF/ Hushållsprodukt
UF Marina Läroverket Malin Lindelöf
Malin@prk.se
September Fastighetsförmedling AB
www.septemberfast.se;
Fastighetsmäklare Anne-Lee Horwitz
anne-lee.horwitz@septemberfast.se
Solskensomsorg
www.solskenomsorg.se;
Hemtjänst Mina Andersson
info@solskensomsorg.se
Språkfokus
www.sprakfokus.se;
Utbildning, främmande språk Karin Hellblom
karin@sprakfokus.se
Stockholms Läns Grafiska AB
Stockholms Läns Grafiska AB
Grafisk Hans Sjöberg
hasse@slg.nu
Style Strap UF Acceoarer
www.stylestrap.tictial.com;
UF Victor Rydberg Gymnasium Ebba Henriksson
ebba.henr-2015@vrg.se
Svea Leasing AB
www.svealeasing.se;
Bilar, finansiell leasing och vagnparksadministration Inger Hultin
inger.hultin@svealeasing.se
TäbyDanderyd NyföretagarCentrum
www.nyforetagarcentrum.se/tabydanderyd;
Nyföretagarrådgivning Jörgen Ström
tabydanderyd@nyforetagarcentrum.se
Täbykopia AB
www.tabykopia.se;
Tryckeri Tobias Sunebäck
tobias.suneback@tabykopia.se
Wash'n'Wear UF
www.facebook.com/washnwearuf;
UF Marina Läroverket Sarah Hjort
sarah.hjort@hotmail.se
Viggbyholms Vin
www.viggbyholmsvin.se;
Alkoholfria viner Håkan Tezcanli
hakan@viggbyholmsvin.se
VIODE
www.viode.se;
Bokbransch Viveca Ohlén
folkovett@gmail.com
Villa Pauli Djursholm AB
www.villapauli.com;
Hotell, restaurang och konferens Felix Jondal
felix@villapauli.com


Informationen kommer att ligga kvar till nästa mässa och fungera som en sökmotor markandsföring av de som medverkat i minst 12 månader.

Vi framför ett varmt tack till våra utställare och guld- och silverpartner som gör det möjligt att genomföra mässan

 

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida

 

 

 

 

 

Välkommen som Guldpartner till
8:e Mässan torsdagen den 10 april 2013.

Som guldpartner bidrar du med ett starkt engagemang för ett så
bra företagsklimat som möjligt i Danderyd och med ekonomiskt sponsorskap som gör mässan möjlig.

Dra nytta av detta erbjudande att profilera ditt företag, knyta nya affärskontakter med företagare och kommunens företrädare samt bjuda
nuvarande och tilltänkta kunder på en givande upplevelse!

Mässa i Mörby centrum förenar Handelsplats, Näringsliv och Utveckling
på en ny plats.

Läs mer om vad som ingår i Guldpartner erbjudandet

Anmäl dig här! (Länk till anmälningformulär)

Välkommen som Guldpartner!

 

 

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Välkommen som Silverpartner på
8:e Mässan torsdagen den 10 april 2013.

Som Partner bidrar du med ett starkt engagemang för ett så bra företagsklimat som möjligt i Danderyd och med ekonomiskt sponsorskap som gör mässan möjlig.

Dra nytta av detta erbjudande att profilera ditt företag, knyta nya affärskontakter med företagare och kommunens företrädare samt bjuda nuvarande och tilltänkta kunder på en givande upplevelse!

Mässa i Mörby centrum förenar Handelsplats, Näringsliv och Utveckling på en ny plats.

Läs mer om vad som ingår i Silverpartner erbjudandet

Anmäl dig här! (Länk till anmälningformulär)

Välkommen som Silverpartner!

 

 

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Välkommen som Utställare på 8:e Mässan torsdagen den 10 april 2013.

Dra nytta av detta erbjudande att profilera ditt företag, knyta nya affärskontakter med företagare och kommunens företrädare samt bjuda nuvarande och tilltänkta kunder på en givande upplevelse!

Mässa i Mörby centrum förenar Handelsplats, Näringsliv och
Utveckling på en ny plats. Här kan vi kraftsamla tillsammans. Det kommer
att bli en utmaning för alla.

Läs mer om vad som ingår i Utställar erbjudandet

Anmäl dig här! (Länk till anmälningformulär)

Välkommen som Utställare!

 

 

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2013 års Mässa - Länk till 2013 års mässweb

2012 års Mässa - Länk till 2012 års mässweb

2011 Företagsmässa2011 års Mässa -

Se PDF med bilder från 2011

Länk till 2011 års mässweb

 

 

 

 

 

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida

2009 Företagsmässa2009 års Mässa

Se PDF med bilder från 2009

 

 

 

 

 

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida

20102010 års Mässa

 

 

Bilder 2010

Länk till web för 2010 års mässa;

 

 

 

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida

 

 

 

Bilder från 2007 års Mässa

Länk till collage för 2006, 2007 o 2008 års mässa;

 

 

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt

Företagsmässan Världsklass Danderyd
c/o Företagarna Danderyd,
Box 24,
182 05 Djursholm

Projektledare
Peter Markborn (PMAC AB) och Per Molin (Brinken AB), Bägge representerar Företagarna Danderyd
peter@markborn.com, Mobile: +46-70-4534619 och per.molin@brinken.se Mobil: 070-567 39 95

Företagarna Danderyd
Målfrid Karlgren, Danderyds Adm- och Bokföringsservice AB
mk@dabab.se
08-755 75 39

Danderyds kommun
Jan-Erik Alenbrand, Kommunikationschef
jan-erik.alenbrand@danderyd.se
08-568 910 20

Handelskammaren Danderyd
Katarina Ribbing Lindgren, kontorschef SEB Danderyd
katarina.ribbing-lindgren@seb.se
08-639 53 17 070-239 33 04

 

Åter till Företagsmässan Danderyds startsida